Що потрібно людині для збереження здоров'я, активності та бадьорості духу? Правильне харчування, помірні фізичні навантаження, здоровий сон, відмова від шкідливих звичок і застосування натуральних фітопродуктів, – вважає лікар загальної практики-сімейної медицини, провідний експерт і wellness-консультант AmritaLAB Ольга Сарана.

В ексклюзивному інтерв'ю Ольга Сарана поділилася цікавими думками про лікарську практику, про секрети здоров'я, подовження молодості, а також про нові можливості оздоровлення, які відкривають нам сучасні технології.

Ольго, як Ви обрали професію лікаря?

Мені завжди була цікава медицина і біологія. Це й вплинуло на вибір професії. До того ж, в моїй родині є медики, тому медична тематика мені завжди була близька. Так я обрала цю прекрасну професію.

У чому, на вашу думку, проявляється професійність лікаря та якісна консультація?

У кожній професії майстерність досягається шляхом постійного навчання та саморозвитку. При консультуванні дуже важлива уважність до деталей. Адже часто основними причинами хвороб є спосіб життя, звички або раціон пацієнта. Необхідно володіти особливими професійними прийомами, щоб виявити це, поставити пряме запитання й отримати повну картину проблеми, а, значить, і способи її вирішення. Звичайно ж, обов'язковим є вміння спілкуватися з людьми, адже всі люди різні й по-різному сприймають проблеми зі здоров'ям. А завдання фахівця – дати людині чітке розуміння його стану здоров'я і допомогти йому на шляху оздоровлення.

А найкраща оцінка лікаря – це результат, який отримала людина, звернувшись до нього. А також ті емоції, які він відчував під час лікування. Адже коли ми маємо справу з проблемами здоров'я, хочемо ми цього чи ні, але ми залишаємо свою зону комфорту, і в цей період кожному з нас важлива підтримка.

Як довго треба вчитися, щоб стати професіоналом?

Все життя. Що стосується сучасної епохи Інтернет, нових технологій і розробок, то велика частина цієї інформації досить швидко з'являється у відкритому доступі. Щодня з'являються нові ліки, методи діагностики і лікування, новітнє обладнання. Щоб залишатися в курсі нововведень і відкриттів та застосовувати це в своїй практиці, лікар повинен постійно читати спеціальну літературу, брати участь у вебінарах, симпозіумах, з'їздах, семінарах, обмінюватися клінічним досвідом з колегами.

Зараз така тенденція, що люди все частіше перед візитом лікаря вивчають всю доступну інформацію в просторах Інтернет.

Говорячи про доступну інформацію в Інтернеті, хочеться запитати: чи можуть, на ваш погляд, люди без медичної освіти, ознайомившись з нею, самостійно підібрати собі способи оздоровлення?

Завдяки Інтернету світ стає більш прозорим. Зараз ви навіть можете дивитися в режимі реального часу як проводиться операція (звичайно, якщо у вас міцні нерви) – це доступно кожному. Я вважаю, що перед консультацією пацієнт може ознайомитися з інформацією про ту проблему, з якою він звертається. Таким чином, він уже має уявлення про те, якими методами можна вирішити проблеми. 

В інтернеті зараз дуже багато суперечливої інформації, методів та підходів вирішення проблеми. Як бути з цим? Що ви порадите?

На мій погляд, важливо обирати максимально безпечні для здоров'я перевірені методи. Коли проблему можна вирішити за допомогою натуральних фітопродуктів і корекції способу життя, – це найкраще рішення. Якщо ж час утрачений і без медикаментозного лікування не обійтися, важливо не нехтувати цим. Але при подальшому лікуванні, якщо немає протипоказань з медичної точки зору, краще надати перевагу фітотерапії. Цей метод більш безпечний і натуральний: якщо вірно підібрана схема лікування, – ефективний і безпечний.

Ольго, ми всі хочемо якомога довше зберегти здоров'я й активність. Як би Ви визначили поняття «здоров'я»? Які завдання стоять перед нами стосовно власного здоров'я?

Всесвітня організація охорони здоров'я визначає здоров'я як «стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів». Стан нашого здоров'я формується ще з дитинства. На це впливає і виховання, і спосіб життя, і освіта, і фінансовий достаток.

Багато людей вважає, що для міцного здоров'я потрібні суворі дієти та виснажливі тренування в тренажерному залі. Але це не так. Рецепт здоров'я дуже простий і доступний. Все, що вам потрібно – це мінімум самодисципліни і старанності.

Щоб бути здоровим, досить виробити в собі звичку дотримуватися кількох простих правил у повсякденному житті. Обирайте правильне харчування, здоровий сон, помірні, регулярні фізичні навантаження і відмовтеся від шкідливих звичок. Ці істини старі як світ, але не менш ефективні навіть в епоху науково-технічного прогресу і нано-молекулярних технологій.

Ольго, як Ви вважаєте, чи достатньо прислухатися до свого організму, щоб налагодити контроль над його станом?

Наш організм унікальний. У нас закладені власні механізми відновлення і саморегуляції. Тому дуже важливо навчитися прислухатися до свого організму і розуміти його сигнали. Як лікар, раджу регулярно (хоча б раз на рік) проходити діагностику, оскільки всі хвороби легко попередити, але важко лікувати. Сьогодні деякі параметри організму ви можете відстежувати в режимі реального часу, наприклад, за допомогою фітнес-годинників, але цього недостатньо. Тому, коли ви замовляєте персональну програму здоров'я в онлайн-сервісі AmritaLAB, wellness-консультант оцінює стан вашого організму. Ми детально аналізуємо наявні симптоми, перенесені захворювання, спосіб життя, формуємо індивідуальну програму оздоровлення і даємо рекомендації.

Що ще включають Ваші рекомендації?

З огляду на нинішню несприятливу екологію і дефіцит корисних речовин в їжі, необхідно включати в свій раціон додаткові джерела вітамінів, мінералів та інших біологічно активних речовин. Адже дуже велика кількість захворювань пов'язана з недостатнім надходженням в організм тих чи інших цінних компонентів.

Так виникають, наприклад, проблеми із щитовидною залозою, анемія, крихкість кісток, випадіння волосся, сухість шкіри, передчасне старіння, надмірна дратівливість і тривога, судоми м'язів і навіть безпліддя. Для підтримки і поліпшення здоров'я, профілактики багатьох захворювань, усунення дефіциту нутрієнтів створені продукти Amrita®, ефективність і безпека яких доведені багаторічним досвідом застосування.

Рослинні продукти для оздоровлення зараз дуже популярні. Як Ви почали використовувати фітопрепарати у своїй практиці?

Я завжди використовувала у своїй практиці фітопрепарати. Адже вони мають набагато менше побічних ефектів, ніж хіміотерапевтичні засоби. Ще Гіппократ стверджував, що від кожної хвороби є своя рослина. Сама природа дала нам ліки – потрібно лише знати, як правильно ними користуватися. 

На мій погляд, перевага фітотерапії у тому, що вона позитивно впливає не лише на конкретний орган, а й в цілому на організм. Активні лікарські речовини містяться в рослинах у біологічно доступній, збалансованій формі, тому засвоюються і виводяться організмом без особливих проблем.

До того ж фітопродукти мають м'яку, поступову і природну дію без грубих втручань у біохімічні процеси організму. Таким чином, фітотерапія дозволяє досягати бажаних результатів без шкоди для здоров'я. Наприклад, в моїй практиці за допомогою фітопрепаратів вдавалося позбавлятися від каменів у нирках, жовчному міхурі, що практично неможливо при використанні звичайних протоколів лікування. Часто усунення цієї проблеми вимагає хірургічного втручання. Схожих прикладів із різними захворюваннями в моїй практиці достатня кількість. Можливості фітотерапії величезні, і в ряді випадків такі продукти можуть бути альтернативними при багатьох захворюваннях і станах організму.

Який Ваш улюблений фітопродукт з асортименту ГК «Амріта»?

Перша думка – всі продукти! Коли я вперше відкрила каталог, була вражена великим асортиментом, на основі якого можна скласти оздоровчі програми практично на всі випадки життя. Для себе я обрала ті фітопродукти, які в сучасному світі мають бути частиною раціону кожного з нас. Це «Фітойод Баланс» для профілактики йододефіциту й підтримки нормальної функції щитовидної залози. «Детокс систем» – для нормалізації роботи печінки й очищення організму від токсинів. «Мульти Баланс» – вітамінно-мінеральний комплекс в біологічно доступній формі. «Омега-3 Формула» – продукт для збереження молодості судин і серця. Список можна продовжувати і продовжувати ... Всі ці комплекси об'єднує ефективність і безпека. Це ті продукти, без яких не обійтися людям, котрі ведуть здоровий спосіб життя. А для комплексного оздоровлення необхідно індивідуально розробляти програму, використовуючи ті фітопродукти, які будуть вирішувати проблеми зі здоров’ям.

Ольго, зараз індивідуальний підхід - це тренд у всіх галузях. Наскільки це важливо в питаннях оздоровлення?

Говорячи про оздоровлення, варто наголосити, що принцип індивідуального підходу завжди був і лишається найважливішим. Кожна людина – унікальна не лише за характером, але й за набором спадкових і набутих ознак, схильностям до тих чи інших реакцій, швидкістю протікання тих чи інших біохімічних процесів організму.

Тому й доза, і кратність, і тривалість застосування, і сумісність з іншими діючими речовинами для кожної людини різні. Це необхідно враховувати при формуванні програми оздоровлення. Саме принцип комплексного, індивідуального підходу покладений в основу онлайн сервісу AmritaLab Wellness-консультант.

У медицині існує поняття «вікові зміни». Розкажіть, як вони впливають на наше здоров'я?

Вікові зміни – це закономірний фізіологічний процес. Людина з часом відчуває загальне погіршення здоров'я і самопочуття. З роками також уповільнюєтся процес одужання. Наприклад, молода людина може легко оговтатися від застуди за тиждень, а люди зрілого віку хворіють довго, нерідко з ускладненнями у вигляді пневмонії, що може призвести до серйозних наслідків, так як ефективність імунної відповіді організму в цьому віці знижена.

Що нам потрібно знати про вікові зміни ще до їх настання?

У першу чергу визнати їх існування, а також усвідомити, що ми можемо сповільнити їх. А якщо говорити по системах, то вікові зміни шкіри відбуваються приблизно з 25 років, тому більшість з нас знає, що з цього віку необхідно обов’язково доглядати за шкірою. А та інформація, яка часто залишається в тіні, – це вікові зміни усіх систем організму. Згодом вікові зміни починаються у суглобах, серцево-судинній, нервовій системах. Тому важливо підтримувати функції всіх систем вже змолоду і регулярно проводити профілактику, використовуючи методи фітотерапії. За статистикою, середня тривалість життя у світі за останні 70 років збільшилася на 23 роки. Це чудовий доказ того, що людині підвладно уповільнити старіння, істотно поліпшити якість життя і збільшити її тривалість.

Ольго, дійсно, поняття віку за останній час змінилося. Із чим, на Ваш погляд, це пов'язано?

Ще в минулому столітті 30-річна людина вважалася літньою. А за радянських часів молодою людина вважався лише до 28 років. Але світові тенденції останніх десятиліть докорінно змінили вікову градацію. Так, згідно із сучасною класифікацією ВООЗ межі молодого віку відсунулися до 44 років.

Численні дослідження показують, що тривалість життя безпосередньо залежить від рівня інтелектуального розвитку, розквіт якого, за статистичними даними, настає в 42-45 років. На мою думку, в цьому віці людина стає досвідченою, мудрою, має гарний багаж накопичених знань, володіє навичками пошуку й аналізу інформації, вміє правильно оцінювати свій стан і знаходити вирішення багатьох проблем. Сучасна медицина та її досягнення дозволяють підтримувати організм у гарній формі довгі роки. Таким чином, межі старіння відсуваються.

Розширилися межі й дітородного періоду. Якщо ще кілька десятиліть тому за акушерською класифікацією перші пологи у 23-річної дівчини вважалися пізніми, то зараз 40-річна жінка, яка вперше стала мамою, ні в кого не викликає подив. Прискорився ритм життя: навчання, кар'єра і дохід для більшості людей грають важливу роль, тому період створення сім'ї й народження дитини відкладається на потім.

Але будь-яка класифікація все ж умовна. У кожному окремому випадку слід враховувати індивідуальні особливості людини. Буває і так, що 45-річна людина вважає себе вже дійсно похилою. І таке нерідко траплялося в моїй 12-річній практиці. Тут вже ніяка класифікація та досягнення сучасної медицини не допоможуть. У таких випадках потрібен повний самоаналіз і пошук нового сенсу життя або захоплень.

Що Ви порадите тим людям, які все ще не знайшли «свого» лікаря, якому готові довірити своє здоров'я?

Думаю, обираючи лікаря, потрібно орієнтуватися на відчуття довіри. Як показали численні дослідження, пацієнти, у яких взаємини з лікарем основані на довірі, ретельніше виконують настанови лікування, швидше змінюють свій спосіб життя: кидають палити, дотримуються дієти, займаються спортом і т.д.

Також варто звернути увагу на те, наскільки лікар уважний, відкритий і тактовний. Для справжнього професіонала важливі не тільки симптоми основного захворювання, але й ваш спосіб життя, звички, історія захворювання і лікування в минулому, спадковість і т.д. Справжній фахівець завжди вислухає і спокійно відповість на всі ваші запитання, прокоментує діагноз і призначене лікування або обстеження.

Що б ви побажали і рекомендували людям, які ведуть здоровий спосіб життя і хочуть на довгі роки зберегти здоров'я і прекрасне самопочуття як Wellness-консультант сервісу AmritaLAB?

Людям, які вже стали на шлях здорового способу життя, я б хотіла побажати не втрачати інтересу, допомагати знайомим і близьким формувати відповідальне ставлення до власного здоров'я. Підтримуючи ідеї гарного самопочуття і довголіття, завжди обирайте натуральні, ефективні та якісні фітопродукти. Щоб розібратися із проблемами здоров'я і отримати експертне рішення по оздоровленню за допомогою фітопродуктів, для вас завжди доступний онлайн-сервіс AmritaLAB Wellness-консультант.