Лецитин входить до складу мембран усіх клітин людини, необхідний для роботи печінки та нервової системи, а також приймає участь у виробництві енергії. Його молекули складаються з жирних кислот, гліцерину, фосфату та холіну.
Лецитин є фосфоліпідом, до складу якого входять фосфатидилхолін, фосфатидилсерин, фосфатидилетаноламін та інші. Молекули лецитину мають дві частини: гідрофільну (водорозчинну) і гідрофобну (жиророзчинну), що дозволяє лецитину утворювати емульсії, тобто розподіляти жири у воді.
Лецитин - користь і шкода
Користь лецитину
- Покращує роботу мозку, оскільки містить холін, який допомагає поліпшити пам'ять і когнітивні функції. Також покращує роботу мієлінової оболонки нервів, білої речовини головного мозку й оболонок, які захищають його.
- Допомагає покращити функцію печінки та підтримати її здоров'я. Він запобігає накопиченню жиру в печінці, що зменшує ризик жирового гепатозу.
- Підтримує здоров'я шлунково-кишкового тракту завдяки своїй здатності розщеплювати жири й покращувати засвоєння жиророзчинних вітамінів.
- Допомагає знижувати рівень холестерину в крові, що позитивно впливає на роботу серцево-судинної системи.
- Підтримує гідратацію шкіри та покращує її загальний стан.
- Містить фосфоліпіди, які покращують метаболізм та прискорюють процес спалювання жиру, а також притупляють почуття голоду.
Можлива шкода лецитину
- Алергічні реакції, особливо якщо лецитин з сої. Це можуть бути шкірні висипання, свербіж або інші алергічні симптоми.
- Високі дози лецитину можуть викликати шлункові розлади, такі як нудота, пронос або болі в животі.
- Лецитин може взаємодіяти з деякими медикаментами, тому людям, що приймають ліки, слід проконсультуватися з лікарем перед вживанням добавок з лецитином.
- Містить велику кількість жирів, тому важливо контролювати його споживання, особливо для людей з проблемами, такими як ожиріння або високий рівень холестерину.
Який лецитин кращий: соєвий чи соняшниковий?
Найпоширенішими видами лецитину є соєвий та соняшниковий. Обидва вони мають схожі властивості та корисні для організму, але є й деякі відмінності. Вибір між соєвим і соняшниковим лецитином може залежати від ваших індивідуальних потреб і переваг. Ось порівняння основних характеристик обох видів:
Соєвий лецитин
Переваги:
- соєвий лецитин містить високі концентрації холіну, що важливо для функцій мозку і печінки;
- зазвичай використовується в промислових продуктах, таких як харчові добавки та оброблені продукти;
- містить ізофлавони – речовини, які мають схожу дію на жіночі статеві гормони естрогени, що важливо для жінок у період менопаузи;
- соєвий лецитин є дуже поширеним і часто дешевшим варіантом.
Недоліки:
- лецитин із сої може викликати алергічні реакції у людей з алергією на сою;
- більшість соєвих культур вирощуються як генетично модифіковані організми (ГМО), хоча існують органічні варіанти без ГМО;
- містить фітати, які можуть знижувати засвоєння певних деяких мінералів;
- містить фітоестрогени, які мають вплив на гормональний баланс.
Соняшниковий лецитин
Переваги:
- соняшниковий лецитин не є ГМО-продуктом;
- лецитин із соняшнику рідше викликає алергічні реакції порівняно з соєвим;
- не містить ізофлавонів, які впливають на функцію щитовидної залози;
- соняшниковий не містить рослинних гормонів, відповідно він безпечний для чоловіків і не викликає гормональних змін у жінок;
- має у своєму складі велику кількість олеїнової та лінолевої кислоти, а вони у свою чергу зменшують ризик серцево-судинних захворювань;
- у складі даного виду в 1,5 рази більше фосфатидилхолінів, ніж у соєвому;
- фосфоліпіди соняшника мають більші гепатопротекторні властивості, ніж фосфоліпіди сої;
- є більш біологічно активним за соєвий;
- має нейтральний смак і запах.
Недоліки:
- менш доступний порівняно з соєвим лецитином;
- хоча соняшниковий лецитин також містить холін, його концентрація може бути дещо меншою, ніж у соєвого.
Обидва види лецитину мають свої переваги і недоліки. Якщо є алергія на сою або людина уникає ГМО, соняшниковий лецитин кращий вибір.
Як приймати лецитин?
Прийом лецитину залежить від його форми та особистих потреб. Організму людини необхідно 10 г лецитину на добу. Лецитин буває в капсулах, таблетках, у порошковій та рідкій формах. Зазвичай зручніше застосовувати капсули або таблетки, але для тих, хто не може ковтати пігулки підійде порошок або рідина. Починати прийом лецитину слід з малої дози, щоб перевірити, як реагує організм. Вживати лецитин краще під час їжі, оскільки під час перетравлювання їжі краще всмоктуються жири. Також слід запивати достатньою кількістю води. Перед початком прийому краще проконсультуватися з лікарем або дієтологом.
Для чого приймати соняшниковий лецитин?
- Підтримка здоров'я мозку
Соняшниковий лецитин містить холін, який необхідний для синтезу нейромедіатора ацетилхоліну. Ацетилхолін відіграє ключову роль у процесах пам'яті, навчання та когнітивних функцій. Здоровий рівень холіну підтримує нормальне функціонування мозку та покращує когнітивні здібності.
- Покращення роботи печінки
Лецитин допомагає у зменшенні жирового навантаження на печінку і підтримує її здоров'я. Він сприяє розщепленню і транспортуванню жирів, що необхідно людям з жировим гепатозом або іншими проблемами печінки.
- Поліпшення травлення
Соняшниковий лецитин може допомогти в розщепленні жирів і полегшити їх засвоєння. Це може бути корисним для підтримки здоров'я шлунково-кишкового тракту і зменшення симптомів, пов'язаних з розладом травлення.
- Зниження рівня холестерину
Лецитин може допомогти знизити рівень "поганого" LDL-холестерину в крові, що може зменшити ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Це відбувається завдяки його здатності сприяти розщепленню і транспортуванню жирів.
- Підтримка здоров'я шкіри
Лецитин забезпечує збереження гідратації шкіри і покращує її загальний стан. Його часто використовують в косметичній продукції для забезпечення зволоження і підтримки бар'єрних функцій шкіри.
«Лецитин комплекс + холін + міо-інозітол» від Amrita – унікальний комплекс ненасичених жирних кислот і фосфоліпідів соняшникового лецитину (фосфатидилхоліну, фосфатидилінозитолу, фосфатидилетаноламіну, фосфатидилсерину), холіну та інозитолу для підтримки роботи мозку, серцево-судинної та нервової систем, відновленню та захисту клітин печінки. Сприяє нормалізації ліпідного обміну та рівня холестирину в крові.
«Лецитин комплекс» має комплексний склад. Лецитин з соняшника не викликає алергії, є безпечним для чоловіків і не змінює гормональний фон у жінок. Продукт також містить холін і міо-інозитол, що покращують біодоступність та посилюють дію комплексу за рахунок схожої дії.
Купуйте «Лецитин комплекс + холін + міо-інозітол» від Amrita та забезпечте підтримку роботи серця, мозку, нервової системи та печінки.