Сучасний темп життя, часті стреси та величезний потік інформації не найкращим чином впливають на розумову працездатність і ясність розуму. Неуважність, проблеми із пам'яттю, слабкість, байдужість - це наявні ознаки зниження працездатності мозку. Як допомогти мозку працювати продуктивніше і не перевтомлюватися?

Крок 1. Примусьте свій мозок працювати

Мозок можна з легкістю порівняти з м'язами: чим більше тренувань, тим краще він працює. Щоденні розумові навантаження покращують нейронні зв'язки головного мозку, вдосконалюють пам'ять і концентрацію уваги. Виконуйте спеціальні вправи для розвитку пам'яті: почніть вивчати іноземні мови, розгадуйте кросворди і вирішуйте математичні задачі. А якщо це все вам не до душі, то вчіть напам'ять улюблену поезію або пісні. Ще один цікавий і зовсім не нудний спосіб, який розвиває мислення, - це настільні ігри. Тут ви проявляєте і кмітливість, і тактику, і комунікативні здібності. Також використовуйте можливості свого мозку в побуті: намагайтеся запам'ятовувати номери телефонів, рахувати без калькулятора та запам'ятовувати список продуктів.

Крок 2. Їжа для розуму

Часто можна почути, що для продуктивної роботи мозку необхідний цукор. Тому багато людей в період розумових навантажень полюбляють їсти багато солодкої їжі. При малорухливій роботі це шлях до ожиріння: адже цукор швидко засвоюється і згоряє. Тому краще вживати продукти, в яких міститься натуральний крохмаль, глюкоза, вітаміни: солодкі фрукти, сухофрукти, печена картопля, бобові, рис, чорний хліб, горіхи і т. д. Така їжа буде засвоюватися повільніше, і мозку вистачить заряду енергії на кілька годин.

Авокадо, цибуля, брокколі, часник, імбир і інші продукти, що містять крохмаль

Важливо не тільки те, що ми їмо, але й те, що ми п'ємо. Хоча горнятко кави і допомагає нам прокинутися вранці, проте кофеїн - не найкращий друг мозку. Поставте на робочий стіл пляшку зі звичайною водою і випивайте кожну годину по склянці. Це врятує організм від зневоднення, в тому числі й від зневоднення клітин мозку, що часто є причиною втрати працездатності та перевтоми.

Для концентрації уваги, хорошої пам'яті й швидкості мислення ГК «Амріта» розробила натуральний комплекс для активної роботи мозку «Смарт Баланс». Дієтична добавка на основі багатої рослинної формули стане якісним підживленням для активної роботи мозку. Продукт містить високоактивні натуральні речовини, які покращують його роботу - магній, гліцин, вітамін В6, а також рослинні екстракти елеутерококу і гінкго білоба.

Крок 3. Читайте корисні книги

Читаючи книги, ми дізнаємося багато нової інформації, а також збагачуємо свій словниковий запас. Щоденне читання навіть протягом 30 хвилин збільшує концентрацію уваги і стимулює уяву: зміст книги перетворюється в наших головах у візуальні образи. Американські вчені переконані, що читання зменшує ймовірність розвитку слабоумства і склерозу: «Новий матеріал - це не тільки нова інформація, але й нові образи в голові. Будь-яка історична книга змусить вас проводити порівняння із сьогоденням, що задіє аналітичні здібності, за які відповідає права півкуля», - говорить один із дослідників клініки Майо.

Дівчина з книгою на даху

Крок 4. Відпочивайте та висипайтеся

Робота без відпочинку завжди веде до втрати працездатності, тому повноцінний відпочинок і здоровий сон дуже важливий для розумового процесу та здоров'я в цілому. Підвищити працездатність також допомагають невеликі перерви між роботою, особливо невимушена бесіда з колегами за чашкою кави або чаю.

Американський вчений Оскар Ібарра, автор одного з досліджень, проведених в Університеті штату Мічиган стверджує: «Іноді легка, невимушена бесіда буває корисною. Ті, хто роблять перерви між роботою і протягом десяти хвилин спілкуються з колегами, краще проходять тести на кмітливість, ніж ті, хто виконує їх відразу, без розмов. Комунікативне спілкування загострює пам'ять і активізує всі функції мозку.

Також у вихідні дні краще відпочивати на природі. Прогулянки в улюбленому парку, рибалка, походи в ліс, пікніки або просто барбекю-паті на дачі - все це чудово «розвантажує» мозок і дозволяє відпочити від напружених буднів, зарядитися енергією та збільшити працездатність. Говорячи про відпочинок і його вплив на роботу мозку, слід зазначити важливість здорового і повноцінного сну. Дотримуйтесь розпорядку: кожен день засинайте і прокидайтеся в певний час.

Крок 5. Відмовтеся від шкідливих звичок

Про шкоду паління і вживання алкоголю сказано багато, але є люди, які ще й досі вважають, що тютюн і спиртні напої найкраще розряджають мозок. Однак лікарі численними експериментами довели, що паління тютюну і вживання алкоголю не дозволяють зосередитися на навчанні й роботі, зменшують рівень працездатності, скорочують обсяг виконуваних робіт, а також погіршують їх якість. Тому перше, що треба зробити, це відмовитися від тютюну та надмірного вживання алкоголю!

Підвищуйте працездатність мозку здоровою їжею, вітамінами, спортивними навантаженнями і живим спілкуванням. Читайте книги, розгадуйте головоломки і вчіть мови. Будьте здорові й завжди ефективні!