Здоров’я, гарне самопочуття і життєвий успіх залежать виключно від нас, – вважає провідний експерт і wellness-консультант AmritaLAB Євгенія Бурлака. А здорове, гармонійне життя неможливо уявити без самодисципліни, правильного харчування та фізичної активності, – наголошує експерт. 

В ексклюзивному інтерв'ю Євгенія Бурлака розкрила власні секрети здоров'я, гарного самопочуття, молодості та бадьорості. Євгенія також поділилася з нами цікавими спостереженнями про шведський досвід дотримання здорового способу життя.

Євгеніє, назвіть свій головний принцип міцного здоров'я?

Мені дуже симпатизує теза Поля Брегга «Людина сама має заробити своє здоров’я», і я приводжу її, як приклад пацієнтам. Чому? Тому що здоров’я, як і все матеріальне, має ціну. До того ж дуже високу. Чи мається на увазі фінансова складова? У тому числі, але більшою мірою – це наші увага і бажання вкладати в своє здоров’я, займатись ним, наше усвідомлення його цінності.

Євгеніє, Ви гарно виглядаєте. Поділіться, будь ласка, своїми секретами бадьорості та енергійності!

Дякую за комплімент. Почну з маленької передмови: я – лікар педіатр. Моїми безпосередніми професійними обов’язками є лікування дітей від 0-18 років та пропагування профілактики захворювань. Погодьтеся, що 18 років – це повністю дорослі молоді люди, які мають взяти на себе відповідальність за своє здоров’я, і найбільш імовірно зроблять це, якщо будуть привчені до цього з дитинства. А значить їх батьки мають підтримувати та реалізовувати в життя ідею здорового способу життя. І виходить, що на початку цієї ланки стоїть лікар.

Тому я намагаюсь досягти останнього власним прикладом. Адже здоровий лікар – найкращий приклад для пацієнта. Тому для досягнення гарного самопочуття щоденно маю кілька ритуалів, які дозволяють мені підтримувати гарний настрій, високий рівень працездатності, не хворіти і бути прикладом для пацієнтів.

Мій ранок щодня починається із зарядки (кілька вправ протягом 15-20 хв), контрастного душу, корисного сніданку, прийому природних, біологічно активних добавок. Цей комплекс дій дозволяє мені отримувати заряд бадьорості на весь день.

Звичайно, всі ми люди, і бувають дні, коли з якихось причин не вдається встигнути, наприклад, зробити зарядку або поснідати, але це більше винятки із правил. І самопочуття в такий день однозначно відрізняється від самопочуття, коли встигаєш все. Тому цей досвід є корисним, бо допомагає чітко зрозуміти, що ти на вірному шляху, коли ведеш здоровий спосіб життя.h2

Невже названих Вами речей достатньо для підтримки здоров’я та гарного самопочуття?

Насправді, так, цих речей достатньо. На жаль, більшість із нас не усвідомлює, що прості, доступні повсякденні речі можуть змінити наше життя на краще. Для цього потрібно і багато, і мало одночасно. Адже фізичні навантаження, здорове харчування, повноцінний сон та комплекс необхідних фітопродуктів, які є добавкою до здорового раціону, доступні всім. Це база для підтримки тіла у здоровому функціональному стані, це також забезпечить гарний зовнішній вигляд, високий рівень працездатності, успіх, активне  і повноцінне життя. Відмова від фізичної активності чи здорового харчування несе за собою взаємопов’язані наслідки. Тому важливо робити все комплексно.

Дівчина робить вправи в залі з дзеркалом

Тобто Ви маєте на увазі, що фізична активність відіграє значущу роль у комплексному підході здорового способу життя?

Фізичні навантаження мають комплексний і багатовекторний вплив на організм.

Ось, зокрема, основні ефекти фізичної активності:

 • регулярна фізична активність забезпечує зменшення симптомів тривоги і депресії.
 • Сприяє нормалізації усіх обмінів речовин – ліпідного, вуглеводного, водно-електролітного. Простіше кажучи, кожна клітина організму починає працювати, як годинник.
 • Силові тренування позитивно впливають на стан кісткової тканини, знижуючи ризик розвитку остеопорозу.
 • Регулярні фізичні вправи забезпечують покращення стану серцево-судинної системи і знижують ризик серцево-судинних захворювань.
 • Тренування покращують імунітет.
 • Фізичні вправи покращують пам'ять.
 • Наукою доведено, що фізична активність може збільшувати тривалість життя.
 • Фізична активність також пов'язана зі зниженням ризику розвитку деяких видів раку.
 • Регулярні тренування знижують ризик виникнення синдрому емоційного вигорання, підвищують впевненість у собі, покращують сон. 
 • Фізичні вправи заряджають енергією та підвищують рівень ендорфінів, у результаті чого ми відчуваємо себе більш щасливими. 

Таким чином, простими фізичними навантаженнями можна досягти так багато в плані покращення власного здоров’я. 

Ви згадали фітопродукти, розкажіть про це трохи докладніше. Можливо, мова йде про якийсь конкретний фітопродукт, який здатен вирішити усі наші проблеми зі здоров’ям?

Звісно ні… Хотілось би мати одну чарівну пігулку для отримання миттєвого результату та вирішення усіх проблем! Однак такого не буває. Скажімо, для догляду за своїм зовнішнім виглядом ми, жінки, використовуємо цілий арсенал засобів – міцелярну воду для очищення шкіри, тонік, денний або нічний крем для обличчя, сироватку, крем для повік, креми для тіла, для рук та ніг. Я нарахувала 8 засобів, які ми по черзі використовуємо вранці або ввечері. Те ж саме і з нашим тілом. Йому потрібен і достатній рівень фізичної активності, і здорове харчування, і комплекс фітопродуктів в якості добавки до раціону, і збалансований водний режим.

Наскільки я зрозуміла, Ви активно пропагуєте здоровий спосіб життя. Поясніть, що таке здоров’я у вашому розумінні?

Особисто для мене здоров’я – це, насамперед, відчуття себе (власного тіла, розуму, зовнішнього вигляду). А це є тією драйвовою силою, яка дозволяє мені вести активний спосіб життя, плідно працювати, подорожувати, бути успішною у професійному плані. В широкому аспекті для мене здоров’я – це інструмент, який дозволяє повноцінно жити. Це найцінніший дар, про який треба щодня дбати, берегти, оберігати.

Як Ви вважаєте, наскільки свідомо сучасне суспільство ставиться до свого здоров’я?

Як практикуючий лікар, я бачу, що з кожним днем зростає кількість людей, яка усвідомлено ставиться до цих питань. Ми живемо в еру інформації. При бажанні її можна отримати звідусіль – із соцмереж, інтернету, телебачення, книг і т.д. Зараз люди знають і розуміють аспекти різних профілактичних заходів та починають ними активно користуватися. Маю на увазі, наприклад, не лише вчасний візит до лікаря, але й, «профілактичний» візит, який включає регулярні обстеження, вивчення інформації про правильне харчування, фізична активність. Адже бути здоровим і мати гарний вигляд зараз модно. Давайте будемо відвертими!

Євгеніє, чи всі хвороби, на Вашу думку, можна попередити? Як Ваш підхід до здорового способу життя може на це вплинути?

На жаль, є ряд хвороб, які обумовлені спадковістю. Але при розумному підході можна суттєво знизити вірогідність їх виникнення. Медицина, особливо профілактична, зараз сягнула значних висот у розумінні підходів та механізмів профілактики. Сучасні технології дозволяють більш прискіпливо зрозуміти, що, як і чому потрібно робити для збереження власного здоров’я.

Наукою доведено, що фізична активність, вживання якісних органічних продуктів та чистої води, повноцінний сон, збалансоване харчування, доповнене дієтичними добавками, дозволяють забезпечити здоров’я на клітинному рівні. Адже ми складаємось з того, що їмо, п’ємо, вкладаємо в себе в усіх аспектах. Тому і мій підхід до збереження здоров’я містить усі вищевказані моменти. Бо, як лікар, я розумію, що кожен з них виключно важливий.

Олія волоського горіха, Детокс Систем, Омега-3 Формула, Фітойод Баланс Амріта і овочевий салат

Євгеніє, яким, на ваш погляд, має бути здорове харчування? Чи насправді корисне не є смачним, але необхідним для споживання?

Здорове харчування – це, насамперед, різноманітність раціону та вживання простих продуктів. Намагайтеся орієнтуватися на свої відчуття. Вивчайте різні натуральні природні смаки: гірке, солодке, солоне, кисле. Зрозумійте, що природні компоненти їжі є повноцінними. Людство створило штучну культуру харчування із надто підсиленим смаком, запахом, калорійністю. Природне і просте – найкраще. Призвичаївши організм до природного, ви виводите його на інший рівень функціонування. Синтетичні, рафіновані продукти втратять для вас свій смак.

Правила здорового харчування прості та доступні кожному:

 • Стежте за калорійністю продуктів. Це допоможе вам контролювати масу тіла.
 • Намагайтесь забезпечити повноцінність раціону: обмежуйте отримання енергії з жирів. Намагайтеся не вживати їжу, що містить трансжирні кислоти.
 • Вживайте якомога більше фруктів, овочів, цільнозернових продуктів, бобів та горіхів у щоденному раціоні.
 • Обмежуйте вживання простих вуглеводів (цукру, солодких газованих напоїв, солодощів, випічки) – не більше 30-40 г на добу.
 • Намагайтесь забезпечити організм вітамінами та мікроелементами у фізіологічній кількості.
 • Вживайте біологічно активні добавки, що заповнять дефіцит основних нутрієнтів.
 • Їжте невеликими порціями 4-5 разів на добу.
 • Їжте тільки тоді, коли ви спокійні та розслаблені.

Як Ви вважаєте, чи можливо забезпечити організм необхідними речовинами для повноцінного життя лише за рахунок харчування?

На жаль, ні. Для забезпечення повної потреби у вітамінах, мікроелементах та фітонутрієнтах, вам необхідно споживати досить великі розміри порцій овочів, фруктів та ін. Це не завжди можливо та необхідно. Тому на допомогу нам приходять натуральні дієтичні добавки, які містять збалансований склад вказаних компонентів та дозволяють зручно, швидко, якісно відновити баланс. Тому і в моєму повсякденному житті вони мають місце.

На що Ви рекомендуєте звернути увагу людям, які піклуються про своє здоров’я в аспекті своєчасної діагностики та профілактики виникнення захворювань? Чи існують якісь тривожні дзвіночки, які вимагають першочергової уваги?

Наш організм – це комплексна система, де все є взаємозалежним, взаємопов’язаним та взаємозбалансованим. Один конкретний симптом (наприклад, сухість шкіри) може бути ознакою захворювань шкіри, ендокринної системи, системи крові, шлунково-кишкового тракту або ін. Я завжди раджу своїм пацієнтам прислухатись до себе, бути уважним, своєчасно звертатись до лікаря для профілактичних оглядів. Адже своєчасність – це основа профілактики захворювань і збереження здоров’я.

Євгеніє, чи був у Вашому житті досвід, який вплинув чи змінив Ваше ставлення до поняття здорового способу життя?

Так, я маю досвід тривалого проживання у Швеції – країні, яка є зразковою в плані екологічності та поглядів на здоровий спосіб життя.

Особисто мене дуже вразив приклад шведів у тому аспекті, що здоровий спосіб життя, в класичному його розумінні, – це фізична активність, правильне харчування, вживання біодобавок. Дана філософія життя виховується з дитинства і просто сповідується протягом всього життя. Як результат – один із найвищих рівнів тривалості й, що дуже важливо, продуктивності життя у світі.

Дана тенденція поступово проникає і в наше сьогодення. Тому мені, як лікарю, радісно, що в даному аспекті відбуваються досить помітні зміни. 

Як би Ви порадили починати здоровий спосіб життя? І як завжди дотримуватись wellness-звичок?

Для початку ви повинні вирішити: хочете Ви бути здоровим і щасливим та прожити яскраве, повноцінне життя, чи Вам подобається бути хворим, кволим і залежним?.. Далі потрібно поставити мету – «хочу бути здоровим!». Звичайно, вона буде не єдиною в списку ваших цілей, але, і я наполягаю, повинна бути в числі пріоритетних. Тепер уявіть, як Ви цього досягнете, обміркуйте всі позитивні сторони і труднощі, які можуть виникнути.

Ви маєте усвідомити, що це ваш вибір, ваше рішення стосовно того, як вам жити. Далі складіть перелік звичок, від яких ви хотіли б позбутися. Складіть план дій на наступний тиждень, місяць, рік стосовно того, як ви будете досягати змін. Потроху змінюйте режим сну та харчування, водний режим, фізичну активність і робіть це поступово. Прислухайтесь до себе, своїх відчуттів.

Не забувайте, що сучасний світ має на озброєнні безліч різних можливостей стосовно здоров’я і здорового способу життя. Одна із таких можливостей – онлайн сервіс AmritaLAB Wellness-консультант, скориставшись яким ви отримаєте індивідуальну оздоровчу wellness-програму та рекомендації для здорового способу життя. Користуйтесь ними. Вони стануть тим провідником, який допоможе вам зрозуміти свої потреби, систематизувати необхідні зміни, отримати індивідуальну програму оздоровлення, оцінити ефективність вжитих заходів.

Пам’ятайте, що хороше самопочуття і здоров’я – це наша проекція на якість життя, працездатність і життєвий успіх.