Сучасна реальність така: людство з року в рік все більше схильне до ожиріння. Згідно зі статистикою ВООЗ за період з 1975 по 2019 рр. кількість людей, що страждають на ожиріння, зросла більш ніж в 3 рази, а число дітей із зайвою вагою за останні 10 років збільшилося в 10 разів. Цифри вражають, чи не так? І справа не лише в естетмчному боці проблеми, а в тому, що ожиріння основний чинник ризику розвитку безлічі важких захворювань, які скорочують тривалість життя. Чим загрожує зайва вага і як не допустити цю проблему? Відповіді на ці та багато інших питань ви знайдете в статті.

Ожиріння — стан організму, при якому відбувається надмірне накопичення жиру, внаслідок чого маса тіла збільшується більш ніж на 20%.

Як визначити чи нормальна у вас вага?2

У всьому світі заведено користуватися формулою визначення індексу маси тіла (ІМТ):

ІМТ= маса тіла (кг)/зріст (м) в квадраті.
Нормальна маса тіла: ІМТ від 18,5 до 24,9.
Надмірна маса тіла: ІМТ — 25 - 29,9.
Ожиріння: ІМТ — 30 і більше.

Чому виникає ожиріння?

Головною причиною надмірної ваги є енергетичний дисбаланс, при якому людина з'їдає більше калорій, ніж потребує її організм, а їх надлишок трансформується в жирові відкладення «про запас». Глобальній проблемі ожиріння сприяють і багато світових тенденцій.

Темп життя постійно прискорюється. Іноді для нормального харчування просто бракує часу, і людина вимушена перекушувати доступним фаст-фудом, який далекий від здорової їжі.

Дівчина з сендвічем на робочому місці

Дуже часто сучасна людина живе і працює в умовах хронічного стресу. Як відомо, найпростішим способом розслабитися є смачна і ситна їжа, солодощі. Таким чином, позбавляючись від стресу, людина з часом набуває зайвої ваги. Та й повсякденний графік часто абсолютно не сприяє фізичній активності. Малорухомий спосіб життя — одна з найбільших проблем сучасного суспільства. Знайшовши вільний час, ми віддаємо перевагу нашим гаджетам, а не пробіжці на свіжому повітрі або тренажерному залу.

Деякі лікарські засоби можуть стати причиною набору маси тіла. До них відносяться кортикостероїди, гормональні контрацептивні засоби, антидепресанти та ін. Тому вживання цих лікарських засобів повинно відбуватися суворо під спостереженням лікаря. Порушення функції щитоподібної залози, гіпофізу, гіпоталамусу, репродуктивної системи, хвороба Іценко-Кушинга також можуть стати причиною зайвої ваги. У цих випадках, звичайно, розв'язання проблеми ожиріння проводиться комплексно і вимагає спеціальної медичної тактики.

Що поганого в зайвій вазі?

Звичайно, декілька зайвих кілограмів істотно не вплинуть на ваше здоров'я. Це всього лише естетичний дефект, який за умови певної наполегливості в корекції способу життя і харчування вирішиться за кілька місяців. Але, якщо ваш індекс понад 30, час бити тривогу і замислитися про негативні наслідки для організму.

В першу чергу, надмірна вага різко підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань і високого артеріального тиску.

При ожирінні рівень «поганих» жирів і холестерину в крові збільшується. З часом вони відкладаються на стінках судин, звужуючи їх просвіт. В результаті кровопостачання органів порушується, особливо страждає серце. Так може формуватися ішемічна хвороба серця — ІХС, а згодом — інфаркт міокарду. Серце може вражатися й іншим чином — виникає дистрофія серцевого м'яза. Говорячи простими словами, м'язова тканина перероджується в жирову і серце не може повноцінно функціонувати. Фізичні навантаження, навіть незначні, даються важко, складно піднятися пішки по сходах, а з часом навіть звичайна ходьба швидко втомлює і призводить до задишки.

Великий вміст «поганих» жирів в крові призводить до підвищеного згортання крові. А у поєднанні з атеросклеротичними змінами судин головного мозку «густа» кров може стати причиною розвитку недостатності мозкового кровообігу та інсульту.

При ожирінні жир відкладається не лише під шкірою. Всі внутрішні органи оповиті внутрішнім жиром, що ускладнює кровообіг в них. Велике скупчення жиру в ділянці живота зменшує рухливість діафрагми при диханні. В результаті зменшується насичення крові киснем, органи страждають від кисневого голодування і в таких умовах не можуть нормально функціонувати.

Надмірна маса тіла негативно впливає на опорно-руховий апарат, викликає остеоартроз великих суглобів, деформує стопу, здійснює надмірне навантаження на спину й прискорює дегенеративні процеси в міжхребцевих дисках. Ожиріння призводить до порушення обміну речовин, внаслідок чого може розвинутися цукровий діабет.

Чоловік з великим животом

Перерахувати всі негативні наслідки надмірної ваги просто неможливо, але головне, про що треба знати — всі органи залучаються до патологічного процесу, їх функція в тому або іншому ступені порушується.

Яка ж профілактика зайвої ваги?

Якщо ви схильні до зайвої ваги, постарайтеся врівноважити кількість їжі з рівнем фізичної активності. Важливо розібратися, з якої причини стався набір ваги: внаслідок зміни харчування, харчових звичок або ж через зменшення фізичної активності. Тільки в цьому випадку ви прийдете до правильного рішення і гарного результату.

Раціон харчування повинен бути збалансованим. В першу чергу, зверніть увагу в харчуванні на головні чинники надлишкової маси тіла — переїдання і «швидкі» вуглеводи (солодощі, вироби з борошна вищого і першого сорту, фаст-фуд, шоколад і т.д.). Скоригуйте своє харчування не на деякий час, а на постійній основі. Для цього слід перестати бути рабом своїх бажань та їсти невеликими порціями. Раціон повинен складатися з високого відсотка клітковини (овочі, несолодкі фрукти, зелень, цільнозернові продукти), достатньої кількості білкових продуктів (м'ясо, риба, яйця, молочні і кисломолочні продукти, сири тощо), і в меншій кількості — з жирів. Причому жирів рослинного походження має бути більше, ніж тваринного.

Унікальний високоактивний натуральний комплекс «Детокс Систем» від Amrita стане відмінним доповненням до харчування для охочих залишатися стрункими і здоровими. Завдяки своєму комплексному впливу на організм, цей продукт допомагає нормалізувати обмін речовин і очистити організм від токсинів, поліпшити роботу травної системи та інших органів виділення, додати енергії й бадьорості організму.

Дівчина пливе в басейні

Слідом за корекцією раціону необхідно збільшити фізичні навантаження. Для профілактики надмірної ваги і боротьби з нею ідеально підійдуть ходьба, біг, їзда на велосипеді, плавання, лижі та ін. За умови вираженого ожиріння біг протипоказаний, оскільки відбувається надмірне навантаження на серцево-судинну систему та опорно-руховий апарат. В цьому випадку краще починати з оздоровчої ходьби.

Поступово нарощуйте тривалість та інтенсивність фізичних навантажень до 40 хвилин і більше безперервної роботи не менше 3-4 разів на тиждень.

Ще однією важливою складовою профілактики, якою часто нехтують, є регулярне обстеження у вашого лікаря та здача аналізів. Адже це чи не єдина можливість виявити відхилення у здоров'ї на ранніх етапах і відкоригувати їх, коли це ще можливо.

Пам'ятайте, що профілактика завжди ефективніша за лікування. Якщо у вас є проблеми із зайвою вагою, не відкладайте їх вирішення на потім. Дійте вже зараз. А якщо не можете впоратися із зайвою вагою самостійно, зверніться за допомогою до професіоналів. Будьте здорові та красиві!

Автор: Ольга Сарана, лікар загальної практики-сімейної медицини,
провідний експерт AmritaLAB Wellness-консультант.